ЕФЕКТ СВІДКА

АБО ЯКЩО НЕ МИ, ТО ХТО?

Сьогодні ми хочемо розповісти вам історію про Кітті Дженовезе, але це не киця, як не дивно, а така собі дівчина. Ця дівчина вже давно мертва, а точніше жорстоко вбита. За її вбивством спостерігало не менше десяти людей, але ніхто не взяв на себе відповідальність допомогти.

 

Це сталося в далекому 1964 році, і з того часу психологи та криміналісти провели чимало дослідів та виявили психологічний ефект, який назвали ефектом свідка.

Він полягає у тому, що люди, які стали свідками надзвичайної ситуації, не намагаються допомогти постраждалим. Чим більше людей буде просто стояти і дивитись, тим менша вірогідність того, що постраждалим хоч хтось допоможе. Іншими словами – кожен зі свідків вважає, що допомогти має хтось інший. І навпаки, якщо людина знаходиться сам на сам із постраждалим, вона буде діяти більш рішуче.

 

Вчені провели не один дослід, щоб довести ефект, та найбільш простий і показовий – експеримент з літньою жінкою. Їй стало погано на вулиці. 70% учасників намагалися допомогти, коли були самі, і лише 40% тих самих людей запропонували допомогу, опинившись в групі людей.

В чому пастка такого способу мислення? 

В тому, що через нього померла Кітті Женовезе та ще величезна кількість людей, які благали про допомогу, але не отримали її. Ми можемо і повинні робити все від нас залежне для допомоги іншим, бо якщо не ми, то хто? І так само допомагати ми можемо безхатнім котикам.

 

Якщо ви бачите котика, якому потрібна допомога, не варто втішати себе, що зараз хтось прийде і допоможе, ні. Інша людина буде мислити так само, і пройде повз. Саме ви можете змінити життя такого безхатька на краще. І ви переконаєтесь, як тільки ви почнете допомагати котикам, світ почне допомагати вам.

Як кожен з нас може допомогти?

Це зробити дуже просто на прикладі 3 найчастіших запитань.  З відповідей можна скласти просту інструкцію в 3 кроки для допомоги котику.

 

1й крок:

Питання: Куди ж мені його подіти, в мене вже є кіт/пес/чоловік.

Відповідь: Достатньо окремої кімнати, кухні, ванни чи заскленого балкону, щоб забрати його в безпечне місце. У вас, сусідів, друзів чи родичів. Як тільки ви забрали його – можете вважати, що половина справи зроблена, адже тепер ви впевнені, що через хвилину з котиком нічого не трапиться.

 

2й крок:

Питання: Ну заберу я його з вулиці, а що далі?
Відповідь: В першу чергу доставити його до ветеринара на первинний огляд, щоб упевнитись, що все добре. Ветеринар огляне котика, прожене паразитів та дасть рекомендації його харчування та догляду. Так, можна спочатку до ветеринара, а потім додому.

 

3й крок:

Питання: Отже, в мене є оглянутий котик, і що тепер з ним робити?
Відповідь: Тепер настав час зробити котика зіркою. Потрібно дістати котика та фотоапарат і зробити гарні знімки. Всі ми любимо очима, тому фото на телефон опівночі в темній кімнаті не підійдуть. Якщо у вас немає фотоапарата – він точно є в когось із вашого оточення. В першу чергу розмістіть пост у себе на сторінці (мало хто здогадується, як багато котиків за статистикою забирають саме у знайомих). Можна звернутись у групи допомоги тваринам з проханням розмістити пост, а якщо хочете прилаштувати його блискавично швидко і не встигнути закохатись – оплатіть йому декілька днів реклами у фейсбуці, це також можна зробити через групи допомоги тваринам.

...Вуаля, уважно придивляйтесь до майбутніх власників і віддавайте лише найкращим. Ви можете почитати наші умови адопції на сайті і слідувати ним. 
В середньому котики прилаштовуються за 2-4 тижні, якщо дотримуватися цієї простої схемі.

Базовий набір для допомоги котикам

Як бачите, допомогти і не бути лише свідком дуже просто. А для тих, хто дочитав, нижче бонус у вигляді базового набору для допомоги котикам:

 

• Міцна пластикова переноска, щоб забрати його з вулиці та показати ветеринару.

• Вологий корм або інший котячий смаколик, щоб покласти його у переноску і заманити туди котика, не травмуючи морально і фізично вас обох.

Лоток. Фактично всі котики розуміють, що таке лоток і навіщо він, особливо якщо їх зачинити разом у невеликому приміщенні.

Наповнювач. Щоб котик із задоволенням сходив у лоток і погріб собі досхочу.

Корм. Який саме – краще скаже ветеринар. 

Миски для корму та води.

Дряпка, якщо котик у вас більше декількох днів.

• Кілька простих іграшок, не просто ж йому в ванній сидіти.

• Бажано пелюшка, щоб постелити в переноску на час відвідування ветеринара.

І пам’ятайте, що для котика ви станете супергероєм, а для його майбутньої сім’ї – постачальником щастя